Zaznacz stronę

Na COdpowiednie zbalansowanie schematu kolorów w domu jest bardzo ważne, nieodpowiednie wymieszanie barw może załatwić Ci ciagły ból głowy. Możesz lubieć wiele kolorów, jednakże nie nałożyłbyś na siebie wszystkich naraz, podobnie jest z kolorami ścian w mieszkaniu. Przy wyborze farb do domu, najlepiej wrócić się do podstaw.

Rozpocznijmy od tego, gdzie jest Twój dom, rozejrzyj się dookoła, co go otacza, tak by nie wnętrze nie kłóciło się z otoczeniem. Na przykład dysonans między nastrojową farbą we wnętrzu, a atmosferą nadmorskiej rezydencji może być trudny do zniesienia.

Decydując się na kolorystykę swojego domu, nie musisz zaczynać od zera. Jeśli masz już kolor akcentujący, który kochasz, ale szukasz uzupełniającego odcienia, wybierz kolor, który ma ten sam odcień. Na przykład, jeśli szukasz uzupełniającego neutralnego koloru dla istniejącej niebieskiej ściany akcentującej z czerwonym odcieniem, wybierz dowolny neutralny z czerwonym odcieniem, a będą świetnie wyglądać razem.

Wybór palety tonacji chłodnej lub ciepłej często zależy od otoczenia domu oraz istniejących elementów i wyposażenia. Po ustaleniu, która rodzina kolorów działa najlepiej, trzymaj się jej. Mieszanie dwóch odcieni daje taki sam efekt, jak widok samochodu z jasnym, ciepłym reflektorem i surowym, niebieskim reflektorem.

Nie musisz przywiązywać się do jednego koloru w całym pomieszczeniu. Kiedy masz pokoje, które łączą się ze sobą i chcesz stworzyć przyjemny przepływ, wybierz kolor, który jest o kilka odcieni jaśniejszy lub ciemniejszy w ramach tej samej rodziny kolorów i tonacji. Dzięki temu oczy będą męczyć się mniej, gdy będziesz przechodzić się z pokoju do pokoju.

Nawet jeśli masz na myśli wymarzoną paletę kolorów, Twój dom może powstrzymywać Cię przed pójściem na całość. Powiedzmy, że twoje dziecko ma obsesję na punkcie różu, ale nie chcesz mieć sypialni Barbie. Tylko dlatego, że gorący róż jest pożądany, nie oznacza, że ​​nie możesz iść na kompromis w sposób, który dobrze współgra z resztą palety domu. Żeby pogodzić zarówno rodziców, jak i dzieci,  pomalowanie powierzchni, która nie składa się na wszystkich cztery ściany, na przykład sufit. Użyj na nim, gorącego różu, aby ozdobić pokój dziecinny. Na sam koniec, o ile pomalujesz swój dom za pomocą kilku kluczowych kolorów farb, pamiętaj że masz elastyczność, lecz postaraj się aby zachować spójną kolorystykę, nawet z niektórymi elementami odstającymi.