Zaznacz stronę
 

Rodzaj drewna, który wybierzesz może wpłynąć na twój budżet i pracę. Nie wiesz, jaki jest Twój dąb vs. klon? Nie jesteś pewien, czy sosna jest twardym drewnem? Od kolorów drewna po koszty — oto wszystko, co musisz wiedzieć o pięciu najlepszych rodzajach drewna do produkcji mebli: sosna, wiśnia, klon, dąb i orzech.

1. Sosna
Sosna to niedrogie, lekkie drewno, które może być żółtawe lub białawe z brązowymi sękami. Jest często używany do elementów rustykalnych, takich jak stoły w stylu wiejskim.
Plusy: Sosna jest tania i dobrze przyjmuje farbę, więc świetnie nadaje się do mebli dziecięcych. (To samo odnosi się do brzozy i topoli). Sosna z wiekiem i użytkowaniem nabiera ładnej, rustykalnej patyny, która jest odporna na kurczenie się i pęcznienie.
Wady: Sosna jest drewnem iglastym, więc jest podatna na zarysowania i wgniecenia.

2. Wiśnia
Wiśnia to twarde drewno o drobnym, prostym usłojeniu, które waha się od czerwonawo-brązowego do białego. Jest często używany do rzeźbionych krzeseł, ale pojawia się również w stołach i szafkach.
Zalety:Łatwo się modeluje, dobrze się poleruje. Niefarbowany, ma bogatą, piękną barwę.
Minusy: Drewno wiśniowe jest drogie, czasami kolor ciemnieje z wiekiem (co może być zaletą dla niektórych osób).

3. Klon
Klon to kremowobiałe drewno liściaste, które czasami ma czerwonawy odcień. Klon, jeden z najtwardszych gatunków drewna, jest często wybierany do przedmiotów o dużym obciążeniu, takich jak komody i szafki kuchenne.
Plusy: Klon jest niedrogi i bardzo trwały. Może wytrzymać i wyglądać świetnie przez lata. Ponieważ dobrze przyjmuje ciemne plamy, klon jest często bejcowany, aby naśladować droższe drewno, takie jak wiśnia lub mahoń (co samo w sobie jest kontrowersyjnym wyborem ze względu na wylesianie w regionach, w których jest pozyskiwane).
Wady: Jeżeli klon nie zostanie najpierw odpowiednio uszczelniony, plamy mogą wyglądać być bardzo wyraźne.

4. Dąb
Dąb to twarde drewno, które ma tendencję do bycia bardzo ziarnistym. Istnieją dwie odmiany: czerwony dąb, który ma barwę od jasnobrązowej do różowo-czerwonej,        oraz biały dąb, który ma słoje w tygrysie paski z żółtymi promieniami i plamkami.
Plusy: Drewno dębu jest bardzo trwałe i często cięte w sposób, który czyni je odpornym na wypaczanie. Ze względu na widoczne faliste słoje ma charakterystyczny wygląd. Jasne wykończenie ładnie podkreśla usłojenie.
Wady: Bejca może nadmiernie przyciemnić i wyolbrzymić ziarno, przez co może wyglądać na dwukolorową.

5. Orzech
Orzech to drewno liściaste o prostych słojach, które waha się kolorem od czekoladowo-brązowego (gdy znajduje się w środku drzewa) do żółtego (od zewnętrznej części drzewa). Najlepszy wybór do zagłówków, ozdobnych stołów i kominków, orzech jest zazwyczaj lakierowany bezbarwnie lub olejowany, aby wydobyć jego naturalny kolor.
Plusy: Orzech to bardzo mocne i stabilne drewno, które może wykonywać skomplikowane rzeźbienia. Kolor może być piękny.
Wady: Niektórym może się nie podobać przejście od ciemnego do jasnego, które czasami można znaleźć na jednej szerokiej planszy. Orzech jest również jednym z droższych gatunków drewna.